Zapobieganie degradacji środowiska morskiego, eliminowanie zanieczyszczeń i odtwarzanie ekosystemów – propozycje konkretnych działań w tych obszarach będą efektem II, kluczowego etapu aktualizacji programu ochrony wód morskich (aPOWM). Towarzyszyć mu będzie ocena oddziaływania na środowisko wypracowywanych właśnie propozycji, a następnie w III etapie – konsultacje społeczne.
30 listopada 2020 roku zakończył się I etap projektu aPOWM. Powstała w nim metodyka opracowania wraz z analizą luk, przysłużą się w rozpoczętym właśnie II etapie, którego produktem będzie projekt aPOWM razem ze strategiczną oceną oddziaływania na środowisko.
Podczas II etapu specjaliści zajmą się zestawieniem działań podstawowych i doraźnych niezbędnych do osiągnięcia lub utrzymania dobrego stanu wód morskich. Zgodnie z załącznikiem 1 Ramowej Dyrektywy w Sprawie Morskiej (RDSM) zostało określonych 11 cech, na podstawie których wydawana jest ocena stanu środowiska. Wśród nich znajduje się min. różnorodność biologiczna, warunki hydrograficzne czy śmieci w środowisku morskim. Na podstawie tych cech, przygotowane zostanie zestawienie istniejących działań podstawowych i doraźnych, biorąc pod uwagę działania:
- Wpływające na dozwoloną intensywność działalności człowieka
- Wpływające na dozwolony stopień zakłóceń w ekosystemach morskich
- Wpływające na lokalizację oraz termin realizacji planowanych przedsięwzięć
- Przyczyniające się do identyfikacji zanieczyszczeń wód morskich
- Które ze względu na interes gospodarczy zachęcają użytkowników ekosystemów morskich do działania w sposób pozwalający na osiągnięcie lub utrzymanie dobrego stanu środowiska wód morskich
- Służące przywrócenie poprzedniego stanu naruszonych elementów ekosystemów morskich
- Zapewniające wszystkim zainteresowanym udział w osiągnięciu dobrego stanu środowiska wód morskich oraz mające na celu wzrost świadomości społecznej w zakresie osiągnięcia lub utrzymania dobrego stanu środowiska wód morskich
Ze względu na art. 13 pkt 3 RDSM, państwa członkowskie mają obowiązek sprawdzić, czy proponowane rozwiązania są opłacalne i technicznie wykonalne. W związku z tym, zostanie przeprowadzana analiza kosztów i korzyści ‘nowych działań’, związanych z ich podjęciem, lub ewentualnym zaniechaniem, a także propozycja odstępstw od podjęcia działań i osiągnięcia celów środowiskowych.
Ostatnim zadaniem II etapu jest przeprowadzenie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko projektu aPOWM, które w III etapie zostaną poddane konsultacjom społecznym.